Miks on vundamendi soojustamine oluline?

by NoobiDoobiDoo
vundamendi soojustamine pur vahuga

Kodu vundamendi soojustamine on äärmiselt oluline kogu elamu energiatõhususe ja elamismugavuse tagamine seisukohast. Sageli keskendutakse eelkõige fassaadi, katuse ja seinte soojustamisele, kuid vundament, mis moodustab olulise osa hoone soojapidavusest,  jäetakse pahatihit tähelepanuta. Tasub aga teada, et soojustamata vundament võib põhjustada märkimisväärseid soojuskadusid. Nii võib halvemal juhul lausa 20–30% kogu maja kütteenergiast minna kaduma läbi maapinna ja vundamendistruktuuride. PUR vaht aitab tagada, et seda ei juhtu.

Kui külm tungib läbi soojustamata vundamendi siseruumidesse, jahtub kogu alumine korrus,  muutes põrandad ebameeldivalt külmaks. See omakorda tõstab koduseid küttekulusid ja vähendab siseruumide õhukvaliteeti. Samuti võib temperatuuride kõikumine põhjustada niiskuskahjustusi, hallitust ja isegi konstruktsioonide lagunemist.

Eelnevast tulenevalt on vundamendi soojustamine ühtaegu energiasäästlik, kulutõhus ja kaitsev meede, mis aitab vältida pikaajalisi struktuurilisi probleeme ja suurendada nii kinnisvara väärtust kui ka elanike elukvaliteeti. Investeerides kvaliteetsesse vundamendi soojustusse juba ehituse alguses või renoveerimise käigus, loob see tugeva aluse kogu hoone vastupidavusele. Lisaks garanteerid seeläbi sisekliima stabiilsuse ning oluliselt väiksemad küttekulud aastaringselt.

Peamised plussid vundamendi soojustamisel PUR vahuga:

  1. Väiksem soojuskadu. Kuni 30% soojuskaost toimub läbi maapinna ja vundamendi. Vundamendi soojustamine aitab märgatavalt energiasäästu suurendada.
  2. Siseruumide temperatuuri stabiliseerimine. Kvaliteetne vundamendi soojustamine muudab põrandad soojemaks.
  3. Niiskuse ja hallituse vältimine. PUR vaht on niiskusthülgav ja aitab vältida seente ja hallituse teket ja levikut. Nii tagab see majaelanikele tervisliku elukeskkonna.
  4. Konstruktsiooni kestvus. Vundamendi soojustamine kaitseb ehitusmaterjali külma ja niiskuse eest, vähendades seeläbi pragude ja muude kahjustuste tekkimise riski.
  5. Väärt investeeringu. Ühekordne soojustamine PUR vahuga vähendab märkimisväärselt tulevasi küttekulusid.

Järgnevalt uurime veidi lähemalt, miks PUR vahuga vundamendi soojustamine on sinu kodu huvides parim valik.

Vundamendi soojustamine – millised on soojustusmaterjalide valikud?

Kvaliteetne vundamendi soojustamine nõuab soojustusmaterjale, mis on vastupidavad niiskusele, välistele teguritele ning pakuvad head soojusisolatsiooni. Kuna vundament puutub kokku maapinnas oleva niiskuse ja temperatuuri kõikumistega, ei sobi vundamendi soojustamiseks kõik traditsioonilised isolatsioonimaterjalid. Siin on ülevaade peamistest variantidest:

EPS (vahtpolüstüreen)

EPS on üks levinumaid soojustusmaterjale tänu oma soodsale hinnale ja kättesaadavusele. See koosneb väikestest paisutatud polüstüreenosakestest, mis on tahkeks plaadiks kokku pressitud. Vahtpolüstüreenil on küll suhteliselt hea soojustakistus, kuid selle peamine nõrkus on niiskuse imendumine – eriti kui plaate ei paigaldata korraliku niiskuskaitsekihiga. Maapinna niiskus ja surve võivad aja möödudes antud soojustusmaterjali soojustavaid omadusi vähendada ja selle soojustusvõimet negatiivselt mõjutada. Samuti ei täida EPS pragusid ja ebatasasusi, mistõttu võib selline soojustus pahatihti õhulekkeid ning külmasildu lubada. 

Kivivill

Kivivill on hea soojus- ja heliisolatsiooni materjal, mis on valmistatud basaltkivimi sulatamisel kõrgel kuumusel. Selle eeliseks on tulekindlus ja helipidavus, kuid see pole tingimata parim valik vundamendi soojustamiseks. Kivivill imab niiskust, mis tähendab, et pidevas kokkupuutes maapinnaga võivad selle soojustavad omadused märkimisväärselt väheneda. Samuti vajab kivivill tugevamat mehaanilist toestust ja täiendavat veekaitset. Kuna vundament puutub kokku niiske maapinnaga, ei ole kivivill ei praktiline ega püsiv lahendus.

PUR vaht

Polüuretaanvaht ehk PUR vaht on üks kaasaegsemaid ja tõhusamaid isolatsioonimaterjale, mida kasutatakse vundamendi soojustamisel. PUR vahu suurim eelis alternatiivsete soojustusmaterjalide ees on selle erakordselt madal soojusjuhtivus (vahemikus 0,023–0,028 W/m·K). Samuti on PUR vahtu võimalik vundamendi soojustamiseks kasutada nii pritsimise kui süstimise teel. Vaht paisub pärast paigaldamist ja täidab kõik praod, avaused ja õhuvahed. See tagab õhukindla ja külmasildadeta katte. Lisaks on PUR vaht niiskuskindel, väga hea nakkumisega ja sobib ideaalselt ka vundamendi keeruliselt ligipääsetavate kohtade soojustamiseks. Selle paigaldamine on kiire, kuid nõuab professionaalset oskusteavet ja spetsiaalset varustust.

vundamendi soojustamine pur vahuga

Vahtklaas

Vahtklaas on küll mõnevõrra vähem levinud, kuid võrdlemisi vastupidav isolatsioonimaterjal. See on valmistatud taaskasutatud klaasist, millele on lisatud süsinikku ja kuumutatud, et moodustuks rakkudega struktuur. Vahtklaasil on väga madal veeimavus ja kõrge survetaluvus, kuid see on habras ja kallis. Vahtklaasi paigaldamine on töömahukas protsess ning nõuab kogemust. Seetõttu kasutatakse vahtklaasi peamiselt spetsialiseeritud ehitusprojektides või tööstuslikes oludes, kus on vaja maksimaalset tugevust ja niiskuskindlust.

Kõik eelnimetatud materjalid on vundamendi soojustamiseks sobivad, kuid kui soojapidavust, niiskuskindlust ja paigalduslihtsust arvesse võtta, paistab PUR vaht selgelt silma. Seetõttu on PUR vaht kiiresti muutumas eelistatumaks valikuks kõikjal, kus soovitakse, et vundamendi soojustamine oleks kiire, kvaliteetne ja efektiivne. 

Miks vundamendi soojustamiseks PUR vaht valida?

On hulgaliselt põhjuseid, miks tasub vundamendi soojustamiseks just PUR vahtu eelistada. Järgnevalt uurime PUR vahu peamisi kasutegureid. 

Väga madal soojusjuhtivus

Polüuretaanvaht pakub suurepärast soojustust tänu oma madalale soojusjuhtivusele. Selle λ-väärtus on üldjuhul vahemikus 0,023–0,028 W/m·K. See on oluliselt madalam kui EPS-il või kivivillal, mis tähendab ligi 3 korda paremat soojuspidavust. 

Täiuslik õhutihendamine

PUR vaht paisub tahkudes ja täidab nii kõik teele jäävad praod ja avaused, tekitades täiusliku tihenduse. Teiste materjalide puhul võib jääda tühimikke, mis vähendavad soojustuse efektiivsust. Vundamendi soojustamine PUR vahuga tagab tiheda ja ühtlase katte.

Niiskuskindlus

PUR vaht ei ima niiskust ega lase seda läbi. Nii kaitseb vundamendi soojustamine polüuretaanvahuga konstruktsiooni niiskuse eest ja välistab hallituse ja seente tekke.

Kerge ja vastupidav

PUR vaht on väga kerge, kuid samas tugev. See säilitab oma soojustavad omadused pikki aastakümneid. Vundamendi soojustamine PUR vahuga tõstab kogu hoone vastupidavust ja tagab stabiilse ja meeldiva sisekliima.

Paigalduse kiirus

Pihustatav PUR vaht võimaldab kiiret ja lihtsat paigaldust. Professionaalse meeskonna kätes on kogu paigaldusprotsess kiire ja efektiivne. Teised lahendused nõuavad lõikamist, mõõtmist, kruvimist ja tihendamist, mis omakorda tähendab oluliselt suuremat ajakulu.

Keskkonnasõbralik valik

Tänapäevased PUR vahud on loodud meetodil, mis aitab vähendada selle negatiivset mõju keskkonnale. Kuna PUR vaht on ka suurepärase säilimisega, ei mõjuta see keskkonda pikkade aastate jooksul. 

Mis on polüuretaanvaht? 

Polüuretaanvaht on kahest komponendist koosnev isolatsioonimaterjal, mis tekib vedelate kemikaalide – polüooli ja isotsüanaadi – segamisel. PUR vaht kantakse soojustatavale pinnale vedelal kujul. Reaktsiooni käigus vaht paisub kiiresti ning moodustab tahkudes tugeva, kerge ja tihedalt haakuva soojusisolatsioonikihi. PUR vaht sobib hästi kohtadesse, kus on vaja täita ebakorrapäraseid pindu, pragusid ja raskesti ligipääsetavaid kohti, sest vaht järgib pinna kuju ja loob õhukindla katte. PUR vaht sobib kasutamiseks pea igal pinnal.

Polüuretaanvahul on väga madal soojusjuhtivus, mis tähendab, et see suudab tõhusalt vähendada soojuskadusid isegi õhukese kihina. Lisaks on see niiskuskindel ega ima vett, mis teeb selle ideaalseks vundamendi ja teiste niiskustundlike konstruktsioonide soojustamiseks. Materjali kõrge nakkuvus erinevate pindadega tagab selle püsimise aastakümned ilma vajumiseta. Tänu oma vastupidavusele, tõhususele ja mitmekülgsusele on polüuretaanvaht muutunud üheks hinnatumaks soojustusmaterjaliks nii uusehitistes kui ka renoveerimisprojektides.

Kuidas toimub polüuretaanvahuga vundamendi soojustamine?

PUR vahuga vundamendi soojustamiseks tuleb läbida teatud sammud, et kvaliteetne ja efektiivne soojustus saavutada. 

  1. Pindade ettevalmistus
    Puhasta soojustatav pind tolmust ja muust prahist. Niiske pind tuleb kuivatada ja õlised pinnad õlikihist vabastada.
  2. Ümbritsevate pindade kaitsmine
    Katke ümbritsevad alad, et vältida PUR vahu sattumist kohtadesse, mida soojustada ei soovita.
  3. Vahu pihustamine
    Professionaalne PUR vahu paigaldamise meeskond pihustab vahu otse vundamendile või süstib selle vundamendist olevatesse pragudesse ja avaustesse.
  4. Paisumine ja tahkumine
    Vaht täidab paisudes ja tahkudes kõikvõimalik praod, vahed ja avaused täielikult. See muutub kindlaks, kuid elastseks isolatsiooniks.
  5. Ülejäägi eemaldamine
    Kui vaht on tahkunud, eemaldatakse üleliigne materjal ja tehakse lõppviimistlus.
  6. Lõplik tihendus
    Soojustuskihile võib nüüd lisada ekstra niiskuskaitsekihi.
vundamendi soojustamine pur vahuga

Kas PUR vahuga vundamendi soojustamine on kulukas?

Vundamendi soojustamine PUR vahuga ei ole esmapilgul ESP kasutamiskes võrreldes odav. Samas tasub meeles pidada, et PUR vahu efektiivsus aitab küttarved pikki aastakümneid madalamana hoida. Eelmises peatükis mainitud kiire paigaldus vähendab lisaks ka tööjõukulusid. PUR vaht aitab muuhulga ska hoone eluiga pikendada. Pikas perspektiivis tasub investeering PUR vahtu ennast kordades tagasi.

Kuidas valida teenusepakkujat?

Sõltumata soojustusmaterjali kvaliteedist, mille vundamendi soojustamiseks valid, on oluline, et paigaldustööd saaksid läbi viidud professionaalide poolt. Siin on mõned näpunäited, mida soojustusettevõtet valides silmas pidada. 

  1. Uuri kogemusi. Tutvu teenusepakkuja kodulehe, tehtud tööde ja tagasisidega.
  2. Kontrolli vajalike sertifikaatide ja litsentside olemasolu.
  3. Küsi hinnapakkumist – soojustuse paksus mõjutab tulemust. Pea meeles uurida ka materjali ülekulu kohta.
  4. Uuri ettevõtte poolt pakutavat garantiid nii soojustusmaterjali kui töökvaliteedi osas.

Ekspertidest koosnev meeskond tagab, et vundamendi soojustamine saab tehtud kiiresti, kvaliteetselt ja peab vastu pikki aastakümneid.